HUB CITY 0220-09052 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Wednesday, Apr 15
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- KMC CONTROLS CHV0407Z1 Clamp, Half Clip Cable, Hot Dipped Galv, 7/32 In Mounting Hole Dia., Steel
- SQUARE D 9421LP1 Operating Kit
- FEIN POWER TOOLS 31345060010 Filter 9-3/8 Inch Length x 5-1/4 Inch Width x 2-1/4 Inch Height
- DUFF-NORTON PMPB7905-6 Linear Actuator, 230 VAC, 6 Inch Stroke, 500 lbs
- DORIAN SIKT-25-SW4
- EATON STS366FW31 Shunt Trip Safety Switch, 600A, 3-Pole, 120 Vac, 1No-1Nc, 304 Stainless Steel, Fusible
- WINSMITH E26MSFS33270A8 Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
- HOFFMAN ASE30X24X6 Metallic Pull Box Enclosure 30 Inch Height x 24 Inch Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Roller Covers
- Flowmeters
- Wallpaper Tools
- Hydraulic High Pressure Hose Assy.
- Photoelectric Sensor Cables
- CAIMAN Heatrac Insulated Winter Work Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- VIBCO BV Series Pneumatic Ball Vibrators
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- HALLOWELL Additional Shelf
- STANLEY Round File
- DAYTON Ambient Air Circulators
- ASHLAND CONVEYOR Multitier Duty Additional Tier 1250 Load Capacity Conveyor H-Stands
- STARRETT 196/196M Series Universal Back Plunger Dial Indicators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09052 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
