HUB CITY 0220-09044 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- CUSH-A-NATOR HT36SS Cushioned Clamp Ht 2-1/4 Inch Tube 304 Stainless Steel
- MI-T-M 3-0194 High Pressure Pump
- MILLER-SMITH EQUIPMENT SW201 Welding Tip Switch Tip Size 1
- WOODHEAD 1200650182 803000D01M100 Cordset, 3 Pole, Female, 10m, 22/3 Size, PVC
- PIP 1353-5 Hand Protection Insulated Coated Gloves, L, Navy, Pair
- WESTWARD 13H697 Chucking Reamer, 0.1855 Inch Reamer, 11/64 Inch Shank Dia, 1 1/8 Inch Flute Length, 4 1/2 Inch Overall Length
- RHEEM RTG20006CR-1 Fuse, Power Line, 3A
- TEADIT S1076B.116.61 Gasket Sheet, NA1076, 1/16 X 59 X 126 Inch Size, Neoprene/Aramid
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Compressor Motors
- Damper and Valve Replacement Motors
- Fan Coil Thermostats
- Pulsation Dampener
- Lifting Bag
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Rough Latex
- DESTACO 500 Series Weldable Vertical Hold Down Clamps
- FLOJET 1740 Series Inlet Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- LITTLE GIANT Platform Truck
- WESTWARD MIG Filler Metal
- MARTIN SPROCKET #1 Drive Shafts, Bronze Bearing
- POWERTWIST Link V Belts
- SIOUX CHIEF HangsTuff Jr. Plastic CTS Supply Hangers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09044 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
