HUB CITY 0220-09003 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPA75PC24
- SUPCO SM554 Vent Hood Motor 2 Speed Em554
- HUB CITY 0220-07990 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
- COOPER B-LINE BX4MD Conduit/Cable Fastener, Wall Studs, 1 x 1 x 1 Inch Size, 4 Max Runs
- LEGRIS 3603 06 13 Metric All Metal Push-to-Connect Fitting, Nickel Plated Brass, 6 mm x 6 mm Tube OD
- CLEVELAND C25661 4001 Chucking Reamer 5/16 Inch Straight Flute
- APPLETON ELECTRIC 280F Conduit Body Cover, 3/4 Inch Hub
- NORLAKE SSML NOR-LAKE SCIENTIFIC SSML
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Tubing
- Wire Strippers and Cable Slitters
- Carbon Steel Pipe Fittings
- Annular Cutters
- Jet Pump Systems
- CONDOR Heat-Resistant Sleeve
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 3B
- CAIMAN Heatrac Insulated Fleece Back Winter Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Orange
- VULCAN HART Circuit Board
- BOSTON GEAR 48 Diametral Pich Stainless Steel Bevel Gears
- ZIP UP White Zipper Hatch Doors
- WATTS LFTP Series Test Plugs
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear Tip Out Bin Dividers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09003 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
