HUB CITY 0220-08992 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- WINSMITH E30MSFS32200FA Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
- GRAINGER ZUSA-RC-509 Viton Round Cord, Black, 1/16 Inch, 0.07 Inch, 5 ft Overall Length, 90A
- MAIN FILTER INC. MF0680601 P565189 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 12.95 Inch Height
- KERN AND SOHN AE-A09 Adapter
- GROVE GEAR EL8300237.00 EL-BMQ830-50-R-140 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
- EATON HVX060A1-2A1N1D3 Adjustable Frequency Drive, 60 HP, NEMA Type 1, EMC H, 230 V, RS-232 with D9
- SMC VALVES CXSL10-15-Z73 Guided Cylinder, 10 mm Size, Ball Bearing
- HALLOWELL 5713-18HG Starter Shelving 87inh 48inw 18ind
Explore More
- KEYSHAFT
- Filtration Systems
- Engineer/Drilling/Blacksmith Hammers
- Borescope
- Horizontal and Vertical Lifelines
- Carbon Steel Stair Treads
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- ANSELL 70-215 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- YELLOW JACKET Plus II Hoses, 1/4 Inch Flare Fittings, Pack of 3
- ANVIL 138R Series Extension Split Pipe Clamps
- TRIPP LITE On-Line UPS
- NOTRAX Oct-O-Flex Bevelled Scraper Mats
- GENERAL PIPE CLEANERS SX-JM-2512-V Series Skid Mount Typhoon Jet Sets
- HEXARMOR Safety Glases
- YORK ECM Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08992 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€877.65 /unit

