HUB CITY 0220-08983 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- GRAINGER CAT2-3716-25 Rivet Nut, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 0.745 In Lg., 0.03 In To 1 In Grip Rng, Swaged, Open
- BALDOR / DODGE M3REBUILDKIT58 MTA 3 Rebuild Kit Level 2 58:1
- MAIN FILTER INC. MF0613220 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Guarnital Seal, 9.88 Inch Height
- ULTRATECH 1159 Tarp For Ibc Spill Pallet 63-1/2 Inch Length
- PARKER P33EA14EGMBNLP
- MAIN FILTER INC. MF0653411 94580 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 7.99 Inch Height
- CEMENTEX USA IGW-18U Universal Gear Wrench, 9/16 Inch Size
- LINN GEAR FX2.000 Bushing, 2 Inch Bore Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cleaner Filters
- OEM Replacement Motors
- Food Service Thermometers
- Ground Rods
- Gas Unit Heater Accessories
- LUMAPRO Wall Packs
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- HOFFMAN Frame Accessory Brackets
- VERMONT GAGE Nptf Tapered Pipe Plugs, L-1/L-3 Assembly
- SEELYE CPVC Welding Rods
- GREENLEE Insulated Pliers
- NIBCO 6511 Series Socket Tees, S x S x S, Kynar Red PVDF Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08983 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€877.65 /unit

