HUB CITY 0220-08970 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- EATON H059932-PUR-10-SS-CXE Chemical Hose Assembly, 2 Inch Hose I.D., Purple, 10 ft Hose Lg, 5 Inch Bend Radius
- TITAN FASTENERS ADY5209X2M
- PROCON 61A1DCF2YAX Pump/Motor Assembly, SS, 25 GPH, EPDM/Nitrile, Balanced-External Adjust Relief Valve
- HUBBELL PREMISE WIRING HI607EE Patch Cord Hi Impact Cat6 7Ft Black
- BALDOR / DODGE 099133 FB5012 X 7/8 Metallic Coupling Chain, Shaft Att. Finished Bore, Shaft Size 0.8750 Inch
- MORSE CUTTING TOOLS 44549 Cutting End Mill, 1Â 1/4 x 1Â 1/4 x 4 x 6Â 1/2 Inch Size, 6 Flute, Single End
- TITAN FASTENERS DAD05064
- STEARNS BRAKES 108202202058 Brake-Vert Ahtrno/Nc Sw
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigerant Scales
- Arc Flash Clothing Kits
- Pipe Fitting Insulation
- Metal Detectable Markers and Pens
- Earth Auger
- AMERIC Duct To Duct Connectors, 5.375 Inch Length
- NEWSTRIPE AeroVent Aerosol Can Recycling Systems
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- ANVIL AS689 Series Adjustable Corner Connectors, Double Slotted
- AQUATROL SAFETY VALVES 740 Series Brass/Bronze/Stainless Steel Safety Relief Valve
- DIVERSIFIED PLASTICS Jersey Barrier, Unrated
- AME INTERNATIONAL Bead Breaker Kits
- EATON ISO B Series Hydraulic Coupler Bodies
- SLOAN Naval Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08970 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€877.65 /unit

