HUB CITY 0220-08952 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- ANVIL 0861176808 11/4 X 1/2 Imp Forged Steel Threaded Reducer
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5222 Weatherproof Cover, Gray Thermoplastic, Corrosion Resistant
- THOMAS & BETTS HTGZ1
- DEWALT DW4843 Reciprocating Saw Blade 8 Inch Length
- INGERSOLL-RAND 94767-2 Outlet Manifold
- BALDOR / DODGE 229054 30X32 Crown Drum XT45 1/2 Herringbone Lagging
- SPEC C10950824000S Compression Spring, 6.6 lbs/In Stiffness Rate, 16.15 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- OSG 31503601 Screw Thread Insert STI Tap, 7/8 Inch - 9 Thread Size, 1 7/64 Inch Thread Lg, Black Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Bits
- Wrist Supports and Wraps
- Chisels
- Trailers
- Repair Clamps
- CONDOR Deerskin Leather Gold Driver Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- E JAMES & CO Rubber Sheets
- SMC VALVES Mb Series Tie-Rod Cylinder
- ACME ELECTRIC Non Linear Load Transformers, 480V Delta Primary Volts, K Factor 13, 115 Degrees C Rise
- VOLLRATH Cayenne Heat N Serve Rethermalizers
- JOMAR VALVE Lead Free Bronze Check Valves, Swing, Y-Pattern, Solder Connection, 300 WOG, Class 150
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08952 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
