HUB CITY 0220-08948 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- DAYCO 95289 Truck V-belt Industry Number
- OSG 415-5001 Solid Router Bit, Diamond Cut, 1/2 x 1 x 3 Inch Size, 1/2 Inch Shank Dia., Carbide
- MACROMATIC TH41661-33T Time Delay Relay, Off Delay Switch Trigger, SPDT, 240V AC, 1 to 100 min, Single Pin Trigger
- QORPAK PLC-03403 Tube 4 Ounce Hdpe 24-410
- APPROVED VENDOR 350806-0 Solid Rivet, Rnd Spacer, Steel, 3/8 In Lg., 1/4 In Rivet Dia., Plain
- WEG 00409EP3E160M Electric Motor, 5.5Hp, 60Hz, 880 Rpm
- SMC VALVES M8-4DSX3MG4 Regulator
- BLACKBURN (T&B) 31311 Locktite Copper Pigtail Connector, Wrench Torque 125 In/Lbs
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Saws and Blades
- Marking Flags
- Gas Detection Accessories
- Insulated Hand Ratchets
- Lab Condensers
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- MAYHEW TOOLS Rolling Head Pry Bars
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- SPEEDI-BOOT Duct Start/Take Off Collar
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 3/4-12 Un
- APOLLO VALVES RPDA2LF4A Series Reduced Pressure Detector Assemblies
- MARTIN SPROCKET C Conventional 4 Groove Stock QD Sheaves
- GRAINGER Pipe Fitting Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08948 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
