HUB CITY 0220-08946 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0590006 188445G60E000M Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Seal, 14.68 Inch Height
- VERMONT GAGE 141176340 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7634 Inch Size
- LAKELAND PBLC860-18 Sleeves 18 Inch Length Yellow
- SPEC D10350 Compression Spring, 39.7 lbs/In Stiffness Rate, 0.92 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- SPEEDAIRE 5A253 Push On Hose Barb 3/8 Inch Id x 1/4 Mnpt
- HARTING 21349697597015 Cordset, 7/8 Inch -16 Male Straight X 7/8 Inch -16 Female Straight, 5 Pins, Gray, PVC
- REVCOR ZS2603-28 L Propeller Diameter 26 Inch 28 Degree Pitch
- HAMMOND 1481FC20K Floor Stand Kit, 12 Inch Height, Carbon Steel, Ansi 61 Gray, Powder Coat Finish
Explore More
- KEYSHAFT
- Shelf Liners
- Wire Rope Clips
- Electromagnetic Lifts
- Confined Space Ventilation Ducting
- Adhesive Tape Measures
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Globe Valve, Socket Weld
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 20 mm Glass Culture Tubes
- SQUARE D Pendant Station
- INGERSOLL-RAND Compressed Air Dryers
- NOTRAX Evergreen Diamond 125 Series, Carpeted Entrance Mat
- GORLITZ Hook Retrievers
- MAGLINER Brackets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08946 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
