HUB CITY 0220-08940 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- PIP WIPE-9x9D Polyster Wipe, OS, Hi-Vis Yellow, Bag
- DAYTON HV2114800G Impeller, For Use With 3AA28
- BANJO FITTINGS 200POICF5/8-4.6 Cast Iron Pump, 2 Inch Size
- BALDWIN FILTERS BF9895 KIT Set of 2 Fuel Element 5-1/4 Inch
- GRAINGER 052-080-030 Reducing Tee, Carbon Steel, 8 Inch X 8 Inch X 3 Inch Pipe, Butt Weld
- COOPER B-LINE AF7236HP Full And Half Panel, Brushed, Steel, 12 Gauge Thickness
- APPROVED VENDOR 13J051 Guard Thermostat Off White
- NORLAKE 091341 NOR-LAKE SCIENTIFIC 091341
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Socket Sets
- Ponchos
- Aerosol Can Disposal / Can Recycling System
- DC Fans
- Process Thermometers
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Full Dotted, 7 Gauge, Orange
- CHICAGO PNEUMATIC CP3019 Series Air-Powered Die Grinders
- MUELLER INDUSTRIES 781CS-WE Y Strainers
- LOVEJOY Leg Kit
- SUPER-STRUT Channel Post Base
- BROWNING Shear Pin Hubs
- GRAINGER Tube And Hose Clamp Kits
- LEGRIS Street Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08940 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
