HUB CITY 0220-08930 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- LINN GEAR 80FB17X2.000 Finished Bore Sprocket, 80 Chain, 2 Inch Bore Dia., 5.442 Inch Pitch Diameter
- RULAND MANUFACTURING MRSS25-12-12-A 12mm x 12mm Short Slit Coupling, Aluminum, Set Screw Style, 25.0mm OD, 25.8mm Lg.
- OSG 1713308 Screw Thread Insert STI Tap, 1/4 Inch - 28 Thread Size, 45/64 Inch Thread Lg, TiCN, Plug
- GRAINGER 22JM38 Rod Stock Polypropylene 1/2 Inch 96 Inch
- STEARNS BRAKES 108602102028 Brake, NEMA2 460VAC
- SPEAKMAN RPG45-0770 Retaining Washer
- DIXON RSE30250F-C Angle And Suction Elbow, 30 Deg. Angle, 2-1/2 Inch Thread, Polished Chrome
- CHICAGO-LATROBE 44815 Taper Length Drill Bit, 15/64 Inch Size, 3 3/4 Inch Flute Length, Cobalt
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Receptacle
- Manometers
- Cable Protection System Components
- Lubrication Pumps
- Carbon Steel Expanded Sheets
- AKRO-MILS 35230 Nest And Stack Totes
- OIL SAFE Mini Spout Lids
- ANSELL 70-761 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- DESTACO 341-M Series Pull Action Latch Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- HARRINGTON Electric Chain Hoist w/Trolley, 15 ft. Lift
- BAND-IT Tie, 304 Stainless Steel
- KLEIN TOOLS Step Drill Bit
- BALDOR / DODGE XT25 Mine Duty Extra Drum Pulleys
- GRAINGER ECH High Temperature Chemical Resistant Foam
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08930 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
