HUB CITY 0220-08925 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- EATON 1009380CH Meter Socket, 600 VAC, 200A, 1 Phase, 1-Position, 3-Wire
- PARKER 1.06BRDSR06.00 Round Air Cylinder 1-1/16 Inch Bore 6 Inch Stroke
- MERSEN FERRAZ A60Q8-2 Semiconductor Fuse, High Speed, 600V, 8A, aR Class
- APPLETON ELECTRIC KPAL4010GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 400W
- WORLDWIDE ELECTRIC LAM150-18-445TC Motor, Marine Duty, 150 HP, 1800 RPM, 208-230/460V, 445TC Frame, C-Face with Feet
- BUNTING BEARINGS TMCB162212 Sleeve Bearing Inner Diameter 1 Inch Length 1-1/2 In
- SHUR-LINE 10600 Putty Knife, 6 Inch Length
- VERMONT GAGE 912224540 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 24.54 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Electrical Gloves
- Safety Glasses
- Combination Wrench Sets
- Sillcocks
- Soft Starts
- DESTACO 301, 311 Series Pull Action Latch Clamps
- ANSELL 11-318 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- DESTACO 374-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS200EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
- PARKER Street Tee, Brass
- VESTIL HT Series Hydraulic Post Tables
- APPLETON ELECTRIC Explosionproof Selector Switch Control Stations
- BOSTON GEAR 32 Diametral Pitch Brass Internal Gears
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08925 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
