HUB CITY 0220-08898 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- WALTER TOOLS P21360-M30X2 6149359 Spiral Point Tap, M30X2 Thread Size, 26 mm Thread Length, 150 mm Length
- VERMONT GAGE 141107750 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0775 Inch Size
- EATON E34RB120H Pushbutton, Corrosion Resistant, Standard Actuator, Incandescent, Resistor, 120 V
- NORLAKE 122820 NOR-LAKE SCIENTIFIC 122820
- LISLE LS/18230 Driving Bar Extension
- APPLETON ELECTRIC KPCL1575J3MT Hazardous Lighting Fixture, 150W
- YORK S1-024-34681-000 Pressure Control, 0.85 Inch, 1.0 Inch, 0.40 Inch Wc, Normally Open
- NOTRAX 510S0023YB Antifatigue Mat, 3 ft. x 2 ft.
Explore More
- KEYSHAFT
- Open End Wrenches
- Ladder Accessories
- Soft Face Split Head Hammers
- Shrink Wrap Tubing
- Fume Hood Cabinets and Stands
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Zipper
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- FACOM 115A Monkey Wrenches
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
- ATP Tubing, Polypropylene, 12mm
- NOTRAX Gripper Sof-Tred Dry Area Mattings
- PASS AND SEYMOUR LS Series Incandescent Slide Dimmers
- BALDOR / DODGE Split Tire, 50HCBM, Elastomeric Couplings
- ADAPT-ALL 5000LL Series Fitting Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08898 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
