HUB CITY 0220-08894 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141272140 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.7214 Inch Size
- APPROVED VENDOR PT366IF Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size 19/64 In
- WEG CSW30H-SD1D66 14381315 Pilot light, Diffuse, 240 VAC/VDC Lamp voltage, Red, Hazardous duty
- DESTACO RQC-800M-LD-0-SP-G19-0 Robot Side Tool Changer
- OSG 3360006755 Spiral Flute Tap, M6x0.75 Thread Size, 25 mm Thread Lg, HR, D5, Modified Bottoming
- BALDOR / DODGE 35AZ07H18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- WOODHEAD 1200651314 804001B02M0402 Cordset, 4 Pole, Female, 4m, 90 Degree, 18/4 Size, PUR, N-M
- TITAN FASTENERS DVA33020
Explore More
- KEYSHAFT
- Electrical Tapes
- Extrication and Rescue Gloves
- Pneumatic Lubricators
- Corn Whisk and Angle Brooms
- Grippers And Accessories
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- MUELLER INDUSTRIES 781 Carbon Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- ANVIL 69F Series Adjustable Swivel Rings, Felt-Lined, Electro-Galvanized
- STA-KON Rc Series, Nylon Fork Terminal
- COOPER B-LINE Cable Runway/Fiber Duct Supports
- BALDOR MOTOR Foot Mounted Motors, Three Phase, ODP
- EATON E65 Series SM Compact Photoelectric Sensors
- CUSHMAN Outdoor Equipment Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08894 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
