HUB CITY 0220-08857 Worm Reducer, 216L 40/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 869V-421SR Special Reinforced Clamp-On Saddle, Double Outlet, FKM, 4 x 2-1/2 Inch Size, PVC
- MORSE CUTTING TOOLS 60234 Jobber, #10 Size
- LIFT-ALL EE1604DTX12 Web Sling Eye And Eye L12ft 4800lb W4in
- JJ KELLER 200-FL Labor Law Poster State Labor Law FL
- LYON DD67213SW Bulk Storage Rack, Starter, Wired, Height 72 Inch, Beam Capacity 2600 Lbs
- COOPER B-LINE 22-12LTC Wireway Tee Fitting, Outside Opening, Steel, Gray
- SIEMENS 75CF14 Replacement Contact Kit
- MAIN FILTER INC. MF0066072 WG412 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 5.04 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Filter Papers and Extraction Thimbles
- Pressure Washer Motors
- Histology
- Air Brakes
- Pressurized Portable Eye Wash Stations
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- ANVIL Single Run Packs, Galvanized
- ANSELL 39-122 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 11-644 Hyflex Cut Resistant Gloves
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, U Bar
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, Bottom Tap Mount, 1-1/8" Bore Diameter
- HALLOWELL Clearview Door Wall Mount Storage Cabinets
- ULTRATECH Ultra Sidewinder Cable Protection Systems
- VESTIL LAD-TT Series Ladder Tool Trays
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAPConnect Isolated Ground Receptacles With Power Indicating LED
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08857 Worm Reducer, 216L 40/1 R
€802.05 /unit
