HUB CITY 0220-08848 Worm Reducer, 216L 50/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- REGAL 015125AS33 Extension Hand Tap, 1/4-20 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Stainless Steel With Nitride
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHBB3714C 210858 Left Hand Radial Relief Boring Bar, Carbide Tin, 0.373 x 1-1/2 x 3/8 Shank Dia
- SIEMENS Q330H Circuit Breaker, Plug-In, 30 Ampere, 3 Phase, 22kAIC at 240V
- TSUBAKI 80B24F-1-3/4
- EATON CE1500K6RCE Industrial Control Transformer, Type Mtk, Pv 220/380/400/415V, Sv 110V, 1500 Va
- EATON 7073K20A152 ON/OFF/ON Toggle Switch With 14 VDC Bulb, 125/250 VAC, 15/10A, 3/4 HP, SPST Contact
- MJ MAY 70S0F-95-12X12 Rubber Sheet, Polyurethane, Width 12 Inch, Length 1 Feet, Thickness 3/16 Inch
- AUTOQUIP S35-180-0036-TH Scissor Lift Table, 48 Inch Platform Width, 24 Inch Height, 3600 lbs Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Curtain Accessories
- Cooling Filter Dryers
- Vented Gas Heater Accessories
- Solenoid Coil Connectors
- Router Accessories
- ANSELL 11-926 Hyflex Light Duty Oil Repellent Gloves
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers
- ANVIL AS1911 Series Pipe Rollers
- ZURN Kitchen Faucet, Lever Handle
- DYNABRADE 2" x 48" Belt Size Tool Post Grinder
- DWYER INSTRUMENTS DM-2000 Series Differential Pressure Transmitters
- AMERICAN TORCH TIP Purox Cutting Tips, 4203 Style
- MORSE CUTTING TOOLS 5954 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08848 Worm Reducer, 216L 50/1 R
€802.05 /unit
