HUB CITY 0220-08839 Worm Reducer, 216L 60/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- BOSTON GEAR NBG25 1 5/8
- MORSE CUTTING TOOLS 31119 Round Die, ‎12-24 Size, Carbon Steel
- DYNABRADE 11279
- APPLETON ELECTRIC KPAL2575J2G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 250W
- TEADIT CGRGR1701.116.4.150 Ring Cut Gasket, GR1701, 1/16 Inch Thickness, 4 Inch Size, 150# Class
- APOLLO VALVES 521DDDJVAA0400Q Bronze Safety Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Viton Seat, 400 Psig, 3/4 Inch, MNPT x FNPT
- MASTERDRIVES 12/8V2480-GEB28 Oilfield Sheave
- MERSEN FERRAZ CRS80 Canadian Fuse, 600V, 80A, Blade Mount
Explore More
- KEYSHAFT
- Pedestal Pumps
- Meal Delivery Carts
- Cleaning/Dip Tanks
- Handheld Paint Sprayers
- Drum Cones And Collars
- LOUISVILLE FS2000 Series Fiberglass Step Ladders
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- ANVIL AS928 Series Z Supports
- BANJO FITTINGS Screen 80 Mesh T
- ALL GEAR Husky Ring To Ring Slings
- STEARNS BRAKES Ball Bearings
- WELLS LAMONT Leather Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08839 Worm Reducer, 216L 60/1 R
€802.05 /unit
