HUB CITY 0220-08835 Worm Reducer, 216L 25/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- REGAL 015143AS43 Extension Spiral Point Tap, 3/8-24 Size, H3 Limit, Stainless Steel With Steam Oxide
- SANDPIPER 1A382 Diaphragm, 1 Inch Size, Fda / Epdm
- VOLKEL 90456-1 Hand Tap Taper, JIS B-4430/AHSS-G, Mf 10 x 1.0 Size
- FEIT ELECTRIC LED BP25G9/830/LED Electric Miniature Led Bulb, Led, G9, 2-Pin G9, Warm White
- CHRISLYNN 66156 Metric Thread Insert, M16x1.5 Thread Size, 16 mm Insert Lg., Gr. C1215
- USA SEALING BULK-FG-788 Flange Gasket, 7 Inch Pipe Size, 12 1/2 Inch Outside Dia, 7 5/8 Inch Inside Dia, Black
- RIDGID 63613 Standard Camera Reel, 200 ft. Max. Cable, 2 To 12 Inch Pipe Capacity
- ANVIL 0338088339 Xxh Bevel Both Ends Swage Nipple, 4 x 11/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Arc Welder Accessories
- Traffic Barricade and Traffic Cone Accessories
- Depth Micrometers
- Spring Wound Timers
- Float Valves With Float
- EMBRACO Refrigeration Compressors
- FABENCO ZT Series Full Coverage Self-Closing Safety Gates
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- HONEYWELL Rig Dog Knit Grip Plus Gloves
- ANVIL AS9403 Series Hinge Connectors, 3-Hole
- APPROVED VENDOR Blind Flange, Welded Stainless Steel
- VULCAN HART Flexible Hose
- BROAN NUTONE Aluminum Filters
- WESTWARD Open End Wrenches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08835 Worm Reducer, 216L 25/1 R
€802.05 /unit
