HUB CITY 0220-08832 Worm Reducer, 216L 10/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- WALTER TOOLS 20410TR-M5 Spiral Flute Tap, M5X0.8 Thread Size, 8 mm Thread Length, 70 mm Length
- BLUFF 25EP66-R Edge Of Dock Leveler 25000 Lb 66 Inch Usable Width
- APOLLO VALVES 10634100 Relief Valve, 3/4 Inch Fnpt, 100 Psi
- TEADIT CGR100B.116.034.150 Ring Cut Gasket, Neoprene, 1/16 Inch Thickness, 3/4 Inch Size, 150# Class
- WEG ESWF-105T04NX-D24 Electronic Panel, 75Hp
- WHEATON 224322 Crimper, 16.5 mm For Vial Size, Manual, Aluminium Seals, Steel
- APOLLO VALVES 13211B10 Safety Relief Valve, Cast Bronze, MNPT FNPT 3/4 in Inlet Size, 3/4 in Outlet Size
- APPROVED VENDOR H326GQ Drill Bushing Type H Drill Size # 2
Explore More
- KEYSHAFT
- Interchangeable Torque Wrench Heads
- Beverage Dispensers
- Glove Holder Clips
- Sieve Shakers
- Drum Mixers
- BINKS Conventional Spray Guns
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB Control Relay, 15 A
- VERMONT GAGE Standard Flexible Hole Location Gages, Metric
- BOSTON GEAR 32 Diametral Pitch Brass Draw Pinion Wires
- TEADIT TM1860/1863 Extreme Heat Resistant Mica Ring Cut Gaskets
- DIXON K-Series ISO-A Interchange Female Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08832 Worm Reducer, 216L 10/1 R
€802.05 /unit
