HUB CITY 0220-08820 Worm Reducer, 216L 5/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 469SE-624SR Special Reinforced Clamp Saddle, Double Outlet, FPT, EPDM, SS Bolt, 10 x 4 Size, PVC
- SPEARS VALVES 280-102070 Surface Reducer, Socket, Low Head, PIP x IPS, 18 x 4 Size, PVC
- APPROVED VENDOR 82620 Pipe Nipple Schedule 160 1 x 36 In
- MORSE CUTTING TOOLS 56015
- TB WOODS HSH85-SB-GC Disc Coupling
- SPEARS VALVES 3328-210P Repair Coupling, Gasket, 125 PSI, PIP, 21 Size, PVC
- SMC VALVES CDA2G50TN-250Z Cylinder, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- DAYTON 20UC16 Combination Louver Damper, 48 x 42 Inch Wall Opening, Extruded Aluminum
Explore More
- KEYSHAFT
- Shock Protection Blankets
- Lockout Centers and Stations
- Calibration and Inspection Labels
- Chisels
- Arc Flash Clothing Accessories
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Nitrile Coating, High-Performance Polyethylene Lining
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- VIEGA PROPRESS Adapter Flange, Bronze, Press x Flange
- APPLETON ELECTRIC Wall Mount, High Pressure Sodium Light Fixture
- HONEYWELL Refrigeration Controllers
- HOFFMAN Inline Series Panel Mounting Brackets
- ANVIL Drive Steel Pipe Couplings
- JUSTRITE Universal Sorbent Pads, Laminated SMS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08820 Worm Reducer, 216L 5/1 R
€802.05 /unit
