HUB CITY 0220-08816 Worm Reducer, 216L 30/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- SMC VALVES CXSJL10-20 Compact Cylinder, 10 mm Size, Ball Bearing
- SMC VALVES CQ2B80-30DZ Compact Cylinder, 80 mm Size, Double Acting
- SLOAN 20221410 Flushometer And Closet
- DORMONT 16125BP36 0241243 Moveable Gas Connector, 1 1/4 Inch Inner Dia., 36 Inch Length, Stainless Steel
- BEHRINGER SYSTEMS OH61900-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS OH61900-PP
- EATON 69-179 Contactor Spring
- GATES 710308345 Hose Coupling, 0.752 Inch I.D, 3.85 Inch Length, 1.846 Inch Cutoff Size
- TREGASKISS 403-21-30-25 Contact Tip 0.030 inch TOUGH LOCK
Explore More
- KEYSHAFT
- Tube Fitting Manifolds
- Tool and Appliance Tester Accessories
- Duster Refills and Mitts
- Tachometer Sensors
- Master Keyed Padlocks
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- MUELLER INDUSTRIES 74IHH Sure Check Double Disc Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- HALLOWELL Wardrobe Z Locker
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Flush Style Reducer Bushings, Spigot x Socket
- MORSE CUTTING TOOLS 1436 Series Screw Machine Length Drills, High Speed Steel
- GEORG FISCHER 546 Series Pro PROGEF Standard Ball Valves
- SIOUX CHIEF Copper Tubing Cutters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08816 Worm Reducer, 216L 30/1 R
€802.05 /unit
