HUB CITY 0220-08803 Worm Reducer, 216L 15/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- CADDY INDUSTRIAL SALES 1090150EG Side Mount Strap Size 1 1/2 Inch
- WRIGHT TOOL 69100 Deep Impact Socket, 3/4 Inch Drive, 6 Point, 2-3/16 Inch Size
- HUMBOLDT H-2620 Thermometer, Mercury, -10 to 400 Deg. C, 1 Deg. Division, 12 Inch Length
- MAIN FILTER INC. MF0609500 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- BOSCH 2609120199 Brush Set
- GATES 725933415 Flange Adapter, MB End Type
- HALLOWELL U1258-3A-PT Wardrobe Locker (1) Wide (3) Openings
- GRAINGER 274-121103D Corner Radius End Mill, Zrn Finish, 2 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump and Sewage Basins
- Supply Valve Outlet Boxes
- Hasp Locks
- Cabinet Accessory
- Vibration Meter Accessories
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- FACOM 39 Short Reach Combination Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PP, Wide Neck, Round
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- ER TAPE Self Fusing Tape
- POSI LOCK Guard Lift Plate
- DAYTON Close Coupled Pedestal Pumps
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/8-12 Un
- SENSOREX Glass Body Combination pH Electrodes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08803 Worm Reducer, 216L 15/1 R
€802.05 /unit
