HUB CITY 0220-08797 Worm Reducer, 216L 40/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- ZOELLER 270-0021 Sewage Pump, 1.0 HP, 115V, 1PH, 35 Ft. Cord, Nonautomatic
- KIPP K1595.121X60 Bolt, 17 mm Head Ht., 18 mm Head Wd., Polished, HT, Right Hand
- RUBBERFAB 40MPSFY-BUZ-XR-250 Sanitary Gasket, 2-1/2 Inch Tube, Tri-Clamp, FKM
- SPEARS VALVES 4737T1-005C Industrial Vertical 3 Way Ball Valve, Spigot, T Port, FKM, 1/2 Size, CPVC
- COOPER B-LINE B3134-6 PLN Socket Clamp, Double Bolt, 0.5 x 16.438 x 2 Inch Size, Steel, Plain
- 80/20 1515-120 1.5 x 1.5 Inch T Slotted Extrusion 120 Inch Bar
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS BQ4901500 217564 Qualified Boring Bar, Solid Carbide, Ma x Depth 1.5 x 0.5 Shank Dia
- APPROVED VENDOR U51122.016.0250 Machine Screw, 8-32 Thread Size, SS, 2 1/2 In Lg., Std
Explore More
- KEYSHAFT
- Die Sets
- Outlet Strips
- Portable Stage Package Accessories
- Asphalt Testing Compression Machines
- Foam Rings
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Standard Hollow Punch Kits
- VIEGA PROPRESS Extended Coupling Without Stop, Press x Press
- KEO Metric NC Spotting Drills
- VESTIL LPRO Series High Profile Machinery Guards, 304 Stainless Steel
- HUSQVARNA Kits
- GLOBE SCIENTIFIC GBA-Series Advanced Series Analytical and Precision Balances
- LEGRIS 3169 Series Extended Male Elbows
- NIBCO PC600-R Series Reducing Couplings, P x P
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08797 Worm Reducer, 216L 40/1 L
€802.05 /unit
