HUB CITY 0220-08783 Worm Reducer, 216L 15/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108703100FLF Brake, NEMA2 460VAC
- AMETEK LAMB MUE-2015 Brush Kit
- DYNABRADE 57748 Ring Gear
- SPEARS VALVES RFK2-020 EPDM Valve Retrofit Kit, 2 Size, PVC
- KNIPEX 71 72 460 Bolt Cutter Center Cutter 18-1/4 In
- STEARNS BRAKES 105624200BQF Brake, IP56 230/460VAC
- TEADIT CGR2660.018.212.300 Ring Cut Gasket, GR2660, 1/8 Inch Thickness, 2-1/2 Inch Size, 300# Class
- TITAN FASTENERS VXB06052
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Lockouts
- Impact Socket Extensions
- Cable Tie Kits
- Electric Shear Accessories
- Flexible Impeller Pedestal Pumps
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Nitrile Coating, High-Performance Polyethylene Lining
- RINGERS GLOVES Hard-Knuckle Flame-Resistant Tactical Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- COTTERMAN PC Series Portable Crossovers
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- APPROVED VENDOR Semi-Pneumatic Lawn Mower Wheel
- ADVANCE TABCO Double Sink Welded, Table Top
- ARCH CUTTING TOOLS CPMT Series, Diamond Carbide Inserts
- JUSTRITE Oil Only Sorbent Pads, Meltdown
- JB INDUSTRIES Copper Tube Extensions, Single Step
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08783 Worm Reducer, 216L 15/1 L
€802.05 /unit
