HUB CITY 0220-08770 Worm Reducer, 216L 5/1 L
Get it by Monday, Apr 13
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- EATON E26XWWL392W-V4 Assembled Stack Light, 120 V, Incandescent Lamp, 3 Lights, Amber/Green/Red, 7000 Hr
- REGAL 029515AS53 Hand Tap Set With Nitride & Steam Oxide, Metric, M16 x 2 Size, D7 Limit, 4 Flutes
- SLOAN 0302250PK
- SPEARS VALVES 839-532C Reducer Bushing, MPT x FPT Schedule 80, 6 x 4 Size, CPVC
- MACROMATIC TH41561-30 Time Delay Relay, Single Shot Switch Trigger, SPDT, 240V AC, 0.1 to 10 sec.
- OSG 1735301 Pipe And Conduit Thread Tap, 1/4-18 Thread Size, 1 5/64 Inch Thread Length
- GRAINGER 1940440 High Pressure Packing with Ring
- PENINSULAR HM24400-6 Cylinder Rear Clevis Bracket, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Maintenance Set Accessories
- Standby Generators Liquid-Cooled
- Tube and Coil Cleaning Equipment
- Fork Mounted Brush Sweepers
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- PROTO TORX Impact Socket Set, 3/8 Inch Drive, 7 Piece
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- AKRO-MILS 30282 Akrobins Super Size Bins
- KIPP K0154 Series, 1/4-20 Thread Size Star Grip Knob
- ANVIL High Strength Forged Steel Unions
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting Double Wyes, Socket
- WEG Motor protector Coils
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08770 Worm Reducer, 216L 5/1 L
€802.05 /unit
