HUB CITY 0220-08769 Worm Reducer, 216L 60/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- DORIAN KPS-31-75
- MARTIN SPROCKET 80BS35 1 7/16 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.438 Inch Bore, 11.711 Inch Outside Dia. Steel
- CASH VALVE GT11320535 Diaphragm, Type Pbe
- CASH VALVE G60ZGWSSZBBS01-E3 Pressure Regulator, 1 1/2 Inch Size, Bronze, Water/Air/Oil/Gas, 30-75 PSI, Buna-N, Stainless Steel
- WINSMITH E17CDNS41000BT Gear Reducer, Left Worm Gear, Input Output Shaft
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLMOAR Terminal, Angle, Offset, Male, 300 - 400 A, Red
- MARTIN SPROCKET 8 B 184 R Sheave, MST Bushing, 18.750 Inch O.D., 8 Groove, 18.4 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- EATON C371G Flange Mount Variable Depth Handle Mechanism
Explore More
- KEYSHAFT
- Boltless Shelving
- Thermometers
- Enclosure Coolers
- Conduit
- DC Fans
- LOC-LINE Male NPT Valves
- DWYER INSTRUMENTS RTD Series Resistance Temperature Detectors
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- TEMPCO CRB Series E-Mitters
- LINCOLN ELECTRIC Welder Generator
- DUCTMATE Connector Sleeve Fitting
- AKRO-MILS 35300 Nest And Stack Totes
- SUNG IL MACHINERY SJC Series Coupling Spiders
- TEKTON 6-Point Socket and Ratchet Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08769 Worm Reducer, 216L 60/1 L
€802.05 /unit
