HUB CITY 0220-08767 Worm Reducer, 216L 40/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- LINN GEAR 40a24ss Sprocket, 3.831 Inch Pitch Diameter, .625 Inch Stock Bore, Stainless Steel
- MILWAUKEE VALVE ML332E D S Butterfly Valve, With Gear Operated, Epdm Liner, Ductile Iron, 6 Inch Valve Size
- THOMAS & BETTS XJG48-EMT Coupling, 1-1/4 Inch Size
- VISION FR1114DSPCPC TRON Sign Frame, Polished Chrome
- TB WOODS 22.0 X 10D M
- GRAINGER M51230.050.0008 Set Screw, M5x0.8 Thread Size, Plain, 8 mm Lg., 4 mm Drive Size, Dog, Hex Socket
- AUTOQUIP STN-096-0110 Scissor Lift Table, 72 Inch Platform Width, 111.5 Inch Height, 11000 lbs Capacity
- TB WOODS 5RCP345 Classical V-Belt, Diene, C Belt Type, 345.9 inch Length, 5 Ribs
Explore More
- KEYSHAFT
- Stack and Nest Containers
- Squares Bevels and Stair Gauges
- Air Curtain Accessories
- Recorder Datalogger Accessories
- Sliding Door Locks
- ELVEX Provest II Water Resistant Vests
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric
- VIEGA PROPRESS XL-C Adapter Flange, Copper, Press x Flange
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Pin and Sleeve Connectors, 3 / 4 Pole
- SMC VALVES Dmk Series Multi Connector
- WHEATON Serum Bottles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08767 Worm Reducer, 216L 40/1 L
€802.05 /unit
