HUB CITY 0220-08763 Worm Reducer, 216L 15/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- CLE-LINE C25196WTL Wtl Protective Tooth, 1 X 0.035
- MAIN FILTER INC. MF0582075 CFDR40A10 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.42 Inch Height
- EATON JD2200S10 Molded Case Circuit Breaker, J-Frame, Jd Type, 2-Pole, 200A, 600 Vac, 50/60 Hz
- BROWNING 1074848 M 2 7/16 Q-D Bushing, Bore Type
- EATON TP494 Crouse-Hinds Square Mud Ring, 4 Inch Box Size, Steel, Two Device
- SPEARS VALVES BS32S6-030 Basket Strainer, Socket, FKM, SS, 6 Mesh, 3 Inch Size, PVC
- ANVIL 0362062208
- BALDOR / DODGE S1X2-1/2 BK2 Split Taper Bushing
Explore More
- KEYSHAFT
- Tile Floats
- Dry Vinyl Plating Tapes
- Water Purification System Consummables
- Push-Puller Accessories
- Blower/Motor Controllers
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DESTACO Position Sensor Tie Rod Mount
- AKRO-MILS 30048 Shelfmax Shelf Bins
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- OSG Carbide Straight Flute Tap, TiCN Finish
- YANKEE Reamer Hand
- BUSSMANN 7.2 kV Medium Voltage Fuse Links
- HEAT WAGON Assemblies
- MIGHTY LINE Letter Floor Markers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08763 Worm Reducer, 216L 15/1 L
€802.05 /unit
