HUB CITY 0220-08754 Worm Reducer, 216L 20/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- GATES 8CM2TDL-XTFXCTN
- AMERICRAFT MANUFACTURING WC-215T-258T Motor Weather Cover
- SUPCO BX43 Molded Cogged V Belt
- SPEARS VALVES P103X-020BC Drain Waste Vent Male Trap Adapter, With Chrome Nut, Spigot x Slip, 2 Size, PVC
- FULHAM FHSKITT04LNF-B
- PARKER P31PA92EZ2VP1A
- RUBBERMAID 1883458 Trash Can Rectangular 13 gallon Beige
Explore More
- KEYSHAFT
- TIG Torches
- Pneumatic Grippers
- Air Cylinder Speed Controls
- Tachometers
- Knurling Tool Accessories
- VIEGA PROPRESS Caps, Copper, Press Connection
- CHICAGO PNEUMATIC CP6748/68/78 Series Impact Wrenches
- VIBCO GIO Series PlasticTurbine Silent Pneumatic Vibrators
- ANVIL DWVG Series Hangers
- ANVIL AS3373 Series Universal Angle Brackets
- VULCAN HART Basket, Single
- AKRO-MILS Akrobins Series Super Size Stacking Bin Width Dividers
- APOLLO VALVES LD145 Series Resilient Seated Butterfly Valves
- REGAL Interrupted Pipe Taps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08754 Worm Reducer, 216L 20/1 L
€802.05 /unit
