HUB CITY 0220-08745 Worm Reducer, 216L 25/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- ELDON JAMES CFX3-5X-5FT Tubing, Polyethylene, Black, 5/16 Inch Outside Dia
- TSUBAKI 60B33F-1 Finished Bore Sprocket, 33 Teeth, 1 Inch Bore
- WEG CWC012-10-30V56 12679927 Miniature Contactor, 12 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 500V 50Hz/600V 60Hz
- VERMONT GAGE 191307420 Trilock Assembly, Class Y, Go, Steel
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS CS8365CA10 Locking Plug, 50A, 3 Phase, 250V
- LYNDEX-NIKKEN HSK32E-SK10-60P Collet Chuck HSK32E SK6 Projection 50mm
- MARTIN SPROCKET 8 C 105 F Sheave, QD Bushing, 10.9 Inch Outside Dia., 8 Groove, 10.5 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- CONDOR 786ET5 Cut-Resistant Gloves, XL/10, PR
Explore More
- KEYSHAFT
- Full-View Sight Flow Indicators
- Fluorescent Fixture Accessories
- Inspection Retrieving Tool Kits
- Air Hammer Chisel Retainers
- Power Pedestal Accessories
- DESTACO 341-M Series Pull Action Latch Clamps
- KEO Countersinks, Single Flute
- MUELLER INDUSTRIES 101MBP Silent Check Valves
- DIXON Grooved Fitting Gaskets
- HOFFMAN Spectra Cool N43 Series Narrow Indoor/Outdoor Enclosure Air Conditioners
- VESTIL TG-1200 Full Overlap Header Mount Vinyl Strip Doors
- BURNDY YSH Type CRIMPIT Split Compression Wye Tap Connectors
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Stationary Work Station Carts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08745 Worm Reducer, 216L 25/1 L
€802.05 /unit
