HUB CITY 0220-08732 Worm Reducer, 216L 10/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- CASH VALVE G60GDCQUGGTS01-E3 Cryogenic Valve, 3/4 Inch Size, 50-200 PSI, Stainless Steel, Teflon Seat
- LINN GEAR 120b18h Sprocket, 120 Chain, 8.638 Inch Pitch Diameter, 1.437 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- KLEIN TOOLS 69410 69410-3 Replacement Test Lead Kit, Right Angle
- APPLETON ELECTRIC 20LPXREX0505X Cable Gland With Resin, 050 Npt Size
- CLE-FORCE C68848 Taper Shank Drill, ‎1-7/32 Inch Size, RHS/RHC, 118 Deg. Radial Point, HSS, Steam Oxide
- RHEEM AP12468 Gasket, Blower Inlet
- NORTON ABRASIVES 66261155374 Psa Disc Roll No Hole 6 Inch P320g
- TB WOODS 1090T20AK Vertical Accessory Kit, 1090 Size, 3.5 Inch Max. Bore, 33013 lbs.-in. Torque
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Gauge Kits
- Freight Car Bolts
- Photoelectric Sensors
- Tubular and Semi-Tubular Rivets
- Dressing Sticks
- MECHANIX Slip On General Utility Mechanics Gloves
- DESTACO 381-M Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Metric Thread
- RUD CHAIN WPP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- MARTINS INDUSTRIES Swivel Casters
- PASS AND SEYMOUR Commercial Weather Tamper-Resistant Receptacles
- UNISTRUT P1100 Series Channels, 10 Feet
- JAMCO 2 Shelf 3 Sided Mesh Trucks
- ALL MATERIAL HANDLING Mini Chain Hoist
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08732 Worm Reducer, 216L 10/1 L
€802.05 /unit
