HUB CITY 0220-08710 Worm Reducer, 186L 5/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€702.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- CLIMAX METAL PRODUCTS 2C-050-S Shaft Collar Clamp 2 Piece 1/2 Inch Stainless Steel
- WINSMITH E17XDBD7X000FT Worm Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- WINSMITH E30MSFS42200H0 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
- APOLLO VALVES 521HHBKMAA0060Q Safety Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Metal Seat, 60 Psig, 2 x 2-1/2 Inch, MNPT x FNPT
- MARTIN SPROCKET E80E52 Sprocket, QD, 80 Chain, 52 Teeth, 16.562 Inch Pitch Dia., 17.132 Inch O.D., Steel
- HAMMOND HP100SS Hole Seal, 1 Inch Conduit, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish, Oil-Resistant Gasket
- TECHNIKS 84063-43/64 Collet, Round Face, 43/64 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC 4Q250FMG
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuel Transfer Pumps w/Nozzle
- Stencil Ink
- LED Channel Strip Fixtures
- Manual Lifting and Mounting Suction Cups
- Rope Barriers
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 18 Gauge, Palm and Fingertips Coated
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 3 Inch Extended Cuff
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type A, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- FLEXIDUCT Power Extensions With Cord Cover
- NEW YORK WIRE Invisible Door and Window Screen
- EATON Danfoss GH493 Series Rubber Hydraulic Spiral Hoses
- ROPER WHITNEY Brazier Head Die Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08710 Worm Reducer, 186L 5/1 R
€702.57 /unit
