HUB CITY 0220-08705 Worm Reducer, 186L 25/1 R
Get it by Tuesday, Apr 14
€702.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- SMC VALVES VP742-6DZ1-04TA Valve, 3 Port Size
- THOMAS & BETTS DPLG-1-WH
- HOFFMAN E12PBSS 59670 Pushbutton Enclosure, Screw Cover, Type 4X, 12 Holes, 30.5mm Hole Size, 304 SS
- LUMAPRO 4KGE5 Fluorescent Ballast, T8, 120 to 277 Vac, 3 Bulbs Supported, 40 Watt Max. Bulb, 0.91 A
- ROPER WHITNEY 139010070 Bench Mounting Base
- ZOELLER 36067 Cover and Handle Assembly, Brass
- ARO PE07P-APS-PTT-ADF Diaphragm Pump
- ADVANCE TABCO PRB-24-53C Prestige Underbar Sink Unit, 3-Cpt., 60 X 25 X 36 Inch Size, L-To-B
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Stepladders
- Machining Vise Accessories
- Cam and Groove Gaskets
- Gas Cylinder Regulators
- AKRO-MILS 30090 Shelfmax Shelf Bins
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Acetal Gray
- DEVILBISS High Volume Low Pressure Spray Guns
- APPROVED VENDOR Street Tee
- EATON Source Power Modules
- PENTEK Melt Blown Filter Cartridges
- PLAST-O-MATIC ABRS Series Air Actuated Ball Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08705 Worm Reducer, 186L 25/1 R
€702.57 /unit
