HUB CITY 0220-07960 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
Get it by Monday, Apr 13
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-07142 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 182TC | 1 1/8" | 15:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-77401 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 40:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-07135 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 143TC | 1 1/8" | 30:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-06478 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 60:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-07966 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 143TC | 1 3/8" | 60:1 | Worm | Quill | €1,124.33 | |
| 0220-07567 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 30:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-77831 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 20:1 | Worm | Quill | €763.96 |
Explore Products
- BALDWIN FILTERS BF1289-SP Fuel/water Separator Filter 7 15/16 Inch
- SALISBURY E011BY/7 Electrical Insulating Gloves, 1000V AC/1500V DC, Straight Cuff, Yellow/Black
- GRAINGER HF/3752500-12 Rectangular Bar, 1020 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.375 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 12 Inch Nominal Size
- ACME ELECTRIC GP12250S Distribution Transformer, Low Voltage, Single Phase, 0.25kVA
- SPEARS VALVES 3901-906C Reducer Tee, Socket, Schedule 80, 24 x 6 Size, CPVC
- GRAINGER M07850.120.0035 Set Screw, M12x1.75 Thread Size, Zn Plated, 35 mm Lg., 6 mm Drive Size, Cup
- WATTS TBP-M-21/2-32-248 0615658 Temperature Gauge, 32 To 248 Deg. F
- KUNKLE 6010FEM01AAM0150 Safety Relief Valve 1 Inch x 1-1/4 Inch 150 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Bit and Tap Sets
- Panel Truck Accessories
- Strapping Dispensers
- Wired Intercom Accessories
- Fume Hood Work Surfaces
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- PLAST-O-MATIC VBM Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- ANVIL AS9402 Series Hinge Connectors, 2-Hole
- SPEARS VALVES PVC Gray 100 GPM Industrial Tee Filters, FKM
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- KUNKLE Series 264 Safety Relief Valves
- EATON H-Max Series Adjustable Frequency Drive, FS7
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07960 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
€1,124.33 /unit
