HUB CITY 0220-07955 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-07142 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 182TC | 1 1/8" | 15:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-77401 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 40:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-07135 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 143TC | 1 1/8" | 30:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-06478 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 60:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-07966 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 143TC | 1 3/8" | 60:1 | Worm | Quill | €1,124.33 | |
| 0220-07567 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 30:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-77831 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 20:1 | Worm | Quill | €763.96 |
Explore Products
- APOLLO VALVES I636700 Nameplate, Blank, Asme
- MAIN FILTER INC. MF0028414 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 3 Micron, Buna Seal, 9.29 Inch Height
- CANARM ALX150-DB Downblast Exhauster, Belt Drive, 15 Inch Wheel 400 Cfm To 2, 800 Cfm Airflow
- QORPAK GLC-02279 Bottle 960 Ml 32 Ounce
- ZOELLER 189-0015 Effluent Pump, High Head, 2.0 HP, 230V, 1PH, 35 Ft. Cord, Nonautomatic
- MILES LUBRICANTS M001000801 Hydraulic Oil, Mineral, 55 Gal, Drum, Iso Viscosity Grade 100, Sae Grade 30W, Aw
- CASH VALVE GT11314447A1 Pressure Plate, 2 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Blowers
- Nuisance Dust and Procedural Masks
- Hinged Safety Interlock Switches
- Pan Rack Covers
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- PLAST-O-MATIC PS Series Pilot Operated Solenoid Valves, 120V, 60Hz
- DEWALT Ship Auger
- ARLINGTON INDUSTRIES GFCI Enclosure, Plastic
- APPLETON ELECTRIC 320 Watt Metal Halide Light Fixture
- TEADIT Style 913M Metalflex Spiral Wound Gaskets
- GUARDIAN EQUIPMENT Modesty Curtain Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07955 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
€1,124.33 /unit
