HUB CITY 0220-07904 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
Get it by Monday, Apr 13
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77342 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 50:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-06452 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 5:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-77791 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 60:1 | Worm | Quill | €763.96 | |
| 0220-07512 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-76734 | 130 Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 50:1 | Worm | Quill | €444.51 | |
| 0220-77343 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 60:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-76833 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 56C | 3/4" | 60:1 | Worm | Quill | €482.02 |
Explore Products
- APOLLO VALVES AS4000N140A Actuator, Nitrile, 14 Spring
- BURNDY GD1926 Ground Connector, 4-1/4 x 5 Inch Size
- HASSAY SAVAGE CO. 66006 Rotary Hex Punch 3/32 Cut L 9/64
- VERMONT GAGE 251111130 Master Disc Set, 3 Style, Class XX, Steel
- QA1 45GY21 Spherical Plain Bearing, 1 1/4 Inch Bore Dia, 2 Inch OD, 0.937 Inch Outer Ring
- SPEARS VALVES VBC3-C015-A040 Ball Check Valve Box, FKM, CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 40, 1-1/2 x 4 Size
- WOODHEAD 1301430207 2647B143 Cordset 14 Gauge SOOW, 2 Pole/3 Wire, 15.24m, 125V
- TRITAN 40A16H X 5/8 Roller Chain Sprocket, No Hub, 16 Teeth, 2.563 Inch Pitch Dia, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Black Pipe
- Hand Impact Drivers
- Disc Springs
- Mounted Linear Bearings
- Key Stock Assortments
- KRYTOX GPL 103 Series General Purpose Oil
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- REELCRAFT Hand Crank Hose Reels, C Series
- OSG 803 Carbide Bur
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Check Valves, Flanged Ends, EPDM
- BALDOR / DODGE SCMED, Narrow-Slot Takeup, Ball Bearings
- ZURN 760 Dual Check Valve Backflow Preventers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07904 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
€1,124.33 /unit
