HUB CITY 0220-07895 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77342 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 50:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-06452 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 5:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-77791 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 60:1 | Worm | Quill | €763.96 | |
| 0220-07512 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-76734 | 130 Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 50:1 | Worm | Quill | €444.51 | |
| 0220-77343 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 60:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-76833 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 56C | 3/4" | 60:1 | Worm | Quill | €482.02 |
Explore Products
- PETERSEN PRODUCTS 939-2020-24 Launch Cylinder, 2 Inch MNPT Size, 24 Inch Length
- BESSEY LC12 Rapid-Action Lever Bar Clamp, 12 Inch Jaw Opening, 1200 Lb Clamping Pressure
- VERMONT GAGE 141128090 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2809 Inch Size
- EATON E34K1 Knob, 30.5 mm, Corrosion Resistant, Non-Illuminated, Black Actuator, Plastic Bus
- WOODHEAD 1300061025 104002A01F750 Cordset, 4 Pole, Male, 75 Feet, 16/4 Size, PVC
- OSBORN 3126040100
- EATON ED3125A10 Molded Case Circuit Breaker, Type Ed, Fixed Magnetic Trip, 3-Pole, 125A, 240 Vac, 125 Vdc
- PLAST-O-MATIC PRA300EP-PV Pressure Regulator, Air Piloted, EPDM Seal, PVC, 3 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Tankless Water Heaters
- Plastic Solenoid Valves
- Master Sets
- Soil Auger Accessories
- Floor Coatings
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 2B
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- RUD CHAIN VABH-B VIP Excavator hooks, Metric
- GRAINGER Standard Plate Caster, Rigid, Swivel
- FEDERAL SIGNAL Tower Light Assemblies
- STARRETT 95414 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
- APPROVED VENDOR Van Stone Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07895 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
€1,124.33 /unit
