HUB CITY 0220-07855 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- BUNTING BEARINGS B878C014018-13 Cored Lead Free Bar, Size 1-3/4 x 2-1/4 x 13 Inch
- EATON 3MM320RRLBC Meter Stack Module With Ringless Style Cover And Horn Bypass, 200A, 3 Phase, 4 Wires
- APPLETON ELECTRIC A00010159
- EATON LGTEW4 Molded Case Circuit Breaker Accessory, Terminal Spreaders, 4 Pole, Lg-Frame, Frame J-K
- MASTERDRIVES BX73 Triplex Rawedge Cogged V-Belt
- EATON E65-SMPRS9050 Photoelectric Sensor, Distance 10 Feet, 100 mA Max Dc, 100 mA At 30 VDC, 10-30 VDC
- BALDOR / DODGE 30A07R14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Alignment Tools
- Water Rescue Equipment
- Socket Bits
- Class T Fuses
- Powered Belt Conveyors
- ULTEM PEI Sheet Stock
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 2B
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- TENNSCO HBL6 Series Box Locker
- EATON 900599 Series Straight Adapters
- GRAINGER Drill Rods
- NIBCO 5885 Series P-Traps, Hub x Hub, ABS DWV
- STARRETT 93590 Series Carbon Steel Band Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07855 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
