HUB CITY 0220-07841 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0894750 PI22016RN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 6.3 Inch Height
- WOODHEAD 1200800422 WW3031B03M040 Cordset, 3 Pole, Male Female, 4m, Straight, 90 Degree, 22/3 Size
- REGAL 015320AS74 Extension Hand Tap, #10-24 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom, 6 Inch Length With Chrome
- CLIMAX METAL PRODUCTS 2ISCC-125-125KW Coupling Rigid Steel
- MAIN FILTER INC. MF0430429 RLR210E20V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.62 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC KPWBL1075G236 High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
- REIKU PAREB-36F-45 Corrugated Loom Tubing, 1 1/4 Inch Nominal Size, 45 ft Overall Length, Polyamide 6, Black
- RENEWABLE LUBRICANTS 86034 Bio Preservative Lubricant, Grade 46, Pail 5 Gallon Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Regulators
- Fixed Ladders
- Saddle Vents
- Vacuum Pumps
- Moisture Testers
- CONDOR Powdered Finger Cots
- KRYTOX GPL 215 Series Extreme Pressure Grade Grease
- KEO Combined Drills And Countersinks, Jig Bore Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- JOHNSON Cross Line Lasers
- VULCAN HART Water Level Probe
- COOPER B-LINE Push Type Conduit To Beam Fasteners
- VNE STAINLESS Repair Kits
- HUB CITY GW6007 Series Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07841 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
