HUB CITY 0220-07833 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- RUKO 126302 Hole Saw Set, 8 Perc. Cobalt High-Speed Steel Cutting Edge, Hardened Steel Backer
- APPLETON ELECTRIC ST9038L Liquid Tight Connector, Flexible, 3/8 Inch Size
- VALLEY CRAFT F89305YL Trailer, Lip Up Deck, Mold On Wheel, Ring and Pintle, Yellow, 48 x 72 Inch Size
- GATES 1552-8M-50 Round Tooth Timing Belt, 8mm Pitch, 194 Teeth
- CHICAGO-LATROBE 50561 Extra Long Drill Bit, 15/32 Inch Size, 5 1/2 Inch Flute Length, 8 Inch Length
- APOLLO VALVES 523HGBPMAA0014 Steam Bronze Safety Relief Valve with SS Trim, Packed Lever, Metal Seat, 14 Psig, 1-1/2 x 2-1/2 Inch, MNPT x FNPT
- BISHOP-WISECARVER 4B5
- BROWNING VF2S-324 766220 Ball Bearing Unit, 1-1/2 Inch Bore, 2-Bolt Flange Mount, Set Screw Locking
Explore More
- KEYSHAFT
- Sign Post Accessories
- Electric Infrared Heaters
- Insulated Hand Ratchets
- Metal Flexible Conduit
- Liquid Storage Tank Accessories
- OIL SAFE Cartridge Tube Hanging Hooks
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Hex
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 9.5 mm Dots
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting Caps, Gasket
- KERN AND SOHN 356 Series Rectangular Test Weights
- KERN AND SOHN DS Series Platform Scales
- BURNDY MOLE In-Line Splice Reducers
- KLEIN TOOLS Hollow-Shaft Nut Drivers, Cushion Grip, Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07833 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
