HUB CITY 0220-07791 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 40.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- DORIAN PLC-CNC-DCEN-41
- APPROVED VENDOR P205FG Drill Bushing P Drill Size 11/64 In
- CHAINFLEX CF130US-07-18 Continuous Flexing Tray Cable 7a 600v
- LEESON 5K49PN4565 K460 Brake Motor, 0.75 HP, 3 Phase, 60 Hz, 230/460V, 1800 RPM
- SMC VALVES CDG1FN20-60-B54L Cylinder, 20 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- BALDOR / DODGE 2MA53X3/4 2AK54 Light Duty Fixed Bore Sheave
- GRAINGER 7206_48_0 Stainless Steel Rod 15-5, 1 5/8 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
- THOMAS & BETTS LTGES08G-A Liquid Tight Flexible Metallic Conduit, Conduit Size 2 1/2 Inch, 25 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Positioners and Level Loaders
- Portable Material Lifts
- Hardness Testers
- Specialty Mats
- Mounted Linear Bearings
- OIL SAFE Shut-Off Valve Ball Knobs
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 3000 Gas Springs
- APPROVED VENDOR 1"/1.5" Tri Clover Compatible Fittings Cap
- SOLBERG HV Series Medical Vacuum Bacterial Filters
- NIBCO 4837 Series Double Elbows, Hub x Hub x Hub, PVC DWV
- JAMCO Hazardous Material Storage, Double Walled, Manual Close
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07791 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

