HUB CITY 0220-07790 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 40.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- BROWNING 1020866 3MVP80C102Q V-Belt Sheave, Multiple, Variable Pitch, Bushed Bore, 3 Groove, Cast Iron, 10.56 in OD, 1 to 2-5/8 in Bore Dia, 10.6 to 8.4 in Pitch Dia
- SLOAN 3860986
- NORGREN M24250418 Straight Union External Hex
- DUTTON-LAINSON 990 13994 A-Frame Coupler, , 2 Inch Size
- WESTWARD 2YNK1 Digital Indicator, 0 To 1 Inch/0 To 25.4 mm, Inch/Metric, 01 Inch/0.03 mm Accuracy
- ZOELLER 5434 Case Handle and Arm, Brass
- ARO 666322-9C9-C Diaphragm Pump, 3 Inch Size
- ECEF 66006 Drill For Wood, 6mm Diameter, 90mm Length, Double Helice, High Speed Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Insect and Animal Traps
- Extracting Tools
- Flame Resistant and Arc Flash Undergarments
- Weld Nuts
- Tube and Coil Cleaning Equipment
- DESTACO 2017 Series Horizontal Hold Down Clamps
- FERNCO Nominal Qwik Caps
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Copper Element
- MUELLER INDUSTRIES 11M-N Iron Body Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 764 Carbon Steel Y Strainers
- DIXON Tank Filler Valves
- ENERPAC WRP Reaction Paddles
- DEWALT Spike Pin Anchors, Flat Head, Carbon Steel
- NIBCO T-222-B Series Strainers, Bronze, Solid Cap, Threaded Ends
- SIOUX CHIEF HydraRester Water Hammer Arresters, Sweat/Press-Fit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07790 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

