HUB CITY 0220-07777 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- QORPAK PLC-03533 Bottle 32 Ounce 63-400
- WOODHEAD 1300070169 208000A01M200 Cordset, 8 Pole, Female, 20m, 16 AWG, STOOW
- TSUBAKI 4016TLF HUB
- DAYTON 2YU90 Heat Recovery Thermostat Spst
- GRAINGER 500-003026 Chucking Reamer, #26 Reamer Size, 3/4 Inch Flute Length, 2 1/2 Inch Overall Length
- GRAINGER 4231_72_0 Stainless Steel Round Tube 316, 3/8 Inch Dia, 6 Ft Length, 0.049 Inch Wall Thick, Welded
- ANVIL 0318905569 Hex Bushing, 1/2 Inch Nominal Pipe Size (a), 1/8 Inch Nominal Pipe Size (b), Steel, Black Finish
- WEG 00156OT3E143T-S 12628412 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 143/5T Frame, 1.5 HP, 2910 RPM, 415 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Nonelectrical Properties Data Loggers
- Aprons
- Motion Sensor Fixtures and Kits
- Flexible Fittings
- Soil Auger Kits
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamps
- APOLLO VALVES 70-100 Series Bronze Inline Ball Valves
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- WOODHEAD 130226 Series Collector Ring Cover
- VERMONT GAGE Standard Jobber Reamer Blank Sets
- CAROL Category 5E Cable
- 3M Drop In Filter Cartridges
- MERSEN FERRAZ Level And System Adjustment Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07777 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

