HUB CITY 0220-07764 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- PARKER 07B24A18A4BDG
- WELLER WXR3003N Soldering Rework Station, 3 Channel, 420 W, Desoldering Iron/Hot Air Tool/Soldering Iron
- HUB CITY 0270-06631 Worm Reducer, 2.145 Hp, 0.625 Inch I.D, 1.250 Inch O.D, Stainless Steel
- VOLLRATH RT100-JR Retro Kit
- BALDOR / DODGE 111030 4-5V16.0-3535 Sheave
- HUB CITY 0270-09089 Worm Reducer, 0.967 Hp, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
- MERIT BRASS KV210FP-40 Ball Valve With Handle, 2-1/2 in Nominal, FNPT End Style, 316 Stainless Steel Body
- GEARWRENCH 298D Brake Spring Plier, 10 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saw Blades
- Aluminum Fan Blades
- ID Card Printers
- Door Guards
- Morse Taper Drill Sleeves
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Forged Alloy Steel
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x MNPT
- KEO Center Reamers, 3-Flute
- MUELLER INDUSTRIES 862 Carbon Steel Y Strainers
- CHEMTROLS VALVES Caps
- SMC VALVES Zzm Series Manifold Unit
- BALDOR / DODGE HE Mine Duty Extra Drum Pulleys
- SCOTSMAN Capacitors
- SMITH BEARING HR/HR-X Series Cam Followers, Screwdriver Slot
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07764 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

