HUB CITY 0220-07758 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- 3M 7100230834 3590498 Mounting Bracket, Mounting Bracket, Self Retracting Lifeline
- BALDOR / DODGE 119647 3020 X 60MM KW 3020 X 60MM Keyway Taper Locking Bushing
- 3M 4930 Double Coated Tape 3/4Inch x 2 Inch
- VOLKEL 82953-1 Hand Tap Taper, ISO 529/AHSS-G, UN 2.3/8 x 8 Size
- GRAINGER 19636_6_0 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.312 Inch Thick, 5/16 Inch X 6 Inch Size, Cold Finished
- BEHRINGER SYSTEMS USBT61900-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS USBT61900-PP
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5295ZRR1 0-10, 000 Psi 1/2 Inch, Back Brass
- AKRO-MILS AS1279040SC Bin Shelving Steel, 36 Inch Width, 12 Inch Depth, 79 Inch Height, 80 Bins
Explore More
- KEYSHAFT
- Manifold Gauge Set Accessories
- Hazardous Location Conduit Fittings
- Hand Operated Hydraulic Pumps
- Beam and Steel Anchors
- Web Slings
- REVCOR Propeller 18 Inch
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- DEWALT Contractor Pro Safety Glasses
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- VULCAN HART Prepaint Assembly
- OZ LIFTING PRODUCTS Manual Winches
- ARO Electronic Interface Diaphragm Pumps, 1/2 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07758 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
