HUB CITY 0220-07757 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- EATON CHLDFCVR11 Lower Deadfront Cover, Round Receptacle Opening
- TEADIT P2421.916 Compression Packing Seal, 2421, 9/16 Inch Size, Ramie Yarn with PTFE Impregnantion
- DIXON A515-50RBF Single Jacket All Polyester Fire Hose, 1-3/4 Inch Bowl Size Expansion Ring
- RIDGID 67632 Gasket, Elect Box Swit K1500Sp
- GRAND ROCK VB-419C Clamp, 3.5 Inch Size, V-Band, Stainless Steel
- DIXON GS1000-4 Standard Dry Gauge, 3-1/2 Inch Face, 1/4 Inch Lower Mount, 0-1000 PSI
- LISTA XSHS0900-0903MBB Mobile Modular Drawer Cabinet Bright Blue
- NEWCO HOSE-PB-3011-1012
Explore More
- KEYSHAFT
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Rotary Brushes and Pad Drivers
- Pipe Sealants
- Tube and Coil Cleaning Equipment Accessories
- Tap Adapters
- CONDOR Ergonomic Knee Supports
- VIBCO VS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- BANJO FITTINGS O Ring, TFE
- INSTOCK Laboratory Utility Cart, Blue, 35-1/2 Inch Height
- EDWARDS SIGNALING Sound Beacons
- MARTIN SPROCKET Standard Duty M-H25 Bushed Drum Pulleys
- WEG MRX-Series Rotary Handles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07757 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
