HUB CITY 0220-07738 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- SLOAN 3370092 Single-Flush
- MAURITZON T-PVC20-0812 Tarp, Heavy Duty, 8 x 12 ft Cut Size, 7 ft 9 Inch x 12 ft Finished Size, 20 mil Thick
- VULCAN HART 00-854705-00001 Harness, Limit Switch
- DDS IN12.731.756.35TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 0.5 Inch ID, 1.25 Inch Od, 0.25 Inch Width
- PHILIPS ADVANCE IOP2P32HLN35I Fluorescent Ballast, Electronic, 2 Lamp, 120 To 277 VAC, Instant Start Type
- APPLETON ELECTRIC YT0808CGH
- SOUTHWIRE COMPANY 58949602 Copper Wire, 2 Awg, EPDM/CPE, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Negative Air Machine Accessories
- Cylinder Cabinets
- Gas Infrared Tube Heater Accessories
- Drill Bit Cases Cabinets
- Wire Cloth Screens
- LOC-LINE Replacement Shield
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- ANVIL 260RISS Series Clevis Hangers With Insulation Saddle Systems
- ARLINGTON INDUSTRIES Liquid Tight Fitting, Zinc
- EDWARDS SIGNALING Steady-On Beacons
- HOFFMAN T1Flo Series Type 1 Vented Enclosures
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting Tees, Socket x Socket x Socket
- DIXON B5102 Series Pneumatically Actuated Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07738 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
