HUB CITY 0220-07735 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- SLOAN 3450155 ROYAL 110 ESS-3.5-TMO-HW Water Closet Flushometer, Sensor Hardwired, 3.5 gpf, PC Finish, Top Spud, Single Flush
- GATES BK72 1.7/16 Light Duty Sheave, Bore-to-Size, 6.95 Inch Outside Dia., 6.20 Inch Pitch Dia.
- VERMONT GAGE 163510220 Gage Reversible Assembly, Class ZZ, NoGo, Carbide, Green
- CLEVELAND C30979 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia
- WINTERS INSTRUMENTS LY16P102X Pressure Transmitter, -14.5/0/1, 000 Psi, 1/5Vdc, 316L Welded, Silicone Filled, 1/2 Inch
- DIXON RDWSP300EZ Cam and Groove Coupler, Socket Weld to Schedule 40 Pipe
- EATON STS367NW6 Shunt Trip Safety Switch, 800A, 3-Pole, 24 Vdc, 304 Stainless Steel, Fusible, 600 V
- MAIN FILTER INC. MF0644330 BEST438P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 7.89 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Circular Saw Blades
- Nonelectrical Properties Data Loggers
- Worm Gear Clamps
- Pressing Tools
- Spring Latches
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Orange
- ANSELL 39-122 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- LOUISVILLE AE2100 Series Aluminum Single Ladders
- ANSELL 56-007 Alphatec Medium Duty PVC Apron Featuring Sealed Grommets
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- WESTWARD Inflator Gauge
- GATES Double V/ Hex V-Belts, BB Section
- HAMILTON V-Grooved Iron Track Swivel Casters
- ASHCROFT 1010 Series Pressure Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07735 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
