HUB CITY 0220-07709 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 029413 D-Series Clutch & Brake, Shaft Att. Finished Bore
- REGAL 007306AS88 Spiral Flute Tap, #5-40 Size, H1 Limit, 3 Flutes, Bottom With TiALN Coating
- SPEC C08450672000S Compression Spring, 9.4 lbs/In Stiffness Rate, 11.88 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- VERMONT GAGE 141258120 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5812 Inch Size
- SPEARS VALVES 722321-140C Butterfly Valve, EPDM Gear Operator, 14 Inch Size, CPVC
- GRAINGER ZUSA-RC-500 Silicone Round Cord, Food, Red, 5 ft Length, 7/16 Inch Size, 0.437 Inch Size, 70A
- EATON ECS98V1CAH-C1C47P7S3 Combo Soft Starter, Reduced Voltage, 150A Circuit Breaker Rating, 460V
- DIXON 20028 Aero Seal Clamp, 9/16 Inch Size, 300 Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Jointers
- Floor Grinders
- Cotter Pins
- Storage Pail and Bucket Accessories
- Air Chain Hoists
- CONDOR Wraparound Frame Safety Glasses
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
- ANVIL 260HD Series Adjustable Clevis Hangers With Electro-Galvanized Fasteners
- CENTURY OEM Replacement Motor
- GRAINGER Mortise Lockset, Classroom
- SPEARS VALVES EverTUFF CPVC Ball Valves Commercial CTS, Socket With EPDM O-Ring Seal
- EATON 1A Series Female ORS Swivel 45 Deg. Elbows
- VESTIL TRI Series Tripod Hoist Stands
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07709 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
