HUB CITY 0220-07696 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Details:
- Hub City 0220-07696 right angle reducer comes with the ability of the output to turn 90 degree corner for enhanced size & space in food & beverage, packaging & automotive applications
- Features rugged ductline cast iron housing for maximum gear & bearing support and has C-Face gears for high tensile strength & easy mounting
- Comes with quill input to allow the drive shaft to change its position easily
- Equipped with hollow shaft output that do not require transmission components & assures safety without using safety cover
- Has ball bearings to handle misalignment & ensure smooth performance with excellent sealing
- Integrated with single reduction axle that result in good fuel consumption
- Installed with worm gears for smooth, quiet performance and reduced speed
- The torque arm connected to the reducer and fixed point, resists the developed torque & counter-rotation
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- EATON CTF160 Neutral Current Transformer, 160A, For Lsg And Lsig, Frame J-K
- LOVEJOY 68514436177 10S FLNG 1-3/4 3/8X3/16 KW Shaft Coupling Flange, Bore 1-3/4 Inch, Cast Iron
- ROMOLD DF200 Drum IBC Funnel, With Integral Debris Strainer
- KUNKLE 916BDCV01BJF Safety Relief Valve, Male X Female NPT, D Orifice, 1/2 Inch Inlet Size
- WOODHEAD 1300000259 604002C07F0606 Cordset, 4 Pole, Male, 6 Feet, 10/4 Size, SO Cord, Aluminium
- HOLO-KROME 32126 81833 Alloy, Socket Set Screw, Cup Point, 1/4-20 x 7/8 Size
- EATON 10370H25 Industrial AC Solenoid, 110 VAC, 17A, 1 Inch L Stroke
Explore More
- KEYSHAFT
- Stationary Gas Engine Air Compressors
- Cooling Filter Dryers
- Hook-and-Loop Sanding Discs
- Thermal Units
- Fiberglass Tube Stock
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- ANSELL 58-335 Alphatec Chemical Resistant Gloves With Moisture Absorbent Inner Coating
- VIBCO GIO Series PlasticTurbine Silent Pneumatic Vibrators
- ANVIL 69H Series Trapeze Pipe Hangers
- ACUITY SENSOR SWITCH Switch Wall Switch Timers
- SPEARS VALVES PVC 100 PSI Fabricated Fitting Reinforced Tees, Gasket x Spigot x Fipt
- SPEARS VALVES CPVC Butterfly Check Valve Repair Kits, FKM
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread, Variable Length
- SLOAN Sloan 143 Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07696 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
